Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Sünnet

Sağlık veya dini sebeplerle yapılan sünnetin faydaları şunlardır:

 • Sünnet derisi iltihabî hastalıkları sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisi darlığı sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisinin uzun ve dar olması nedeni ile derinin geriye kaçarak penis başını boğması sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisi altında taş teşekkülü sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisi altında idrar toplanması ve sonucta iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi durumu sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnet derisinde sık sık yara oluşması sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnetsiz olanlarda penis kanserleri görülebilir. Sünnetten sonra görülmez.
 • Sünnetsiz erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanserlerine daha sık raslanır.
 • Sünnetsizlerde cinsel yolla bulaşan hastalıklar hastalıklar daha sık görülür.

SÜNNET KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR ? SÜNNET PSİKOLOJİSİ

Klasik görüş sünnetin erken yaşlarda yapılmasıdır. Yahudiler erkek çocuğun doğumunun 8. gününde dini tören ile sünneti yapmaktadırlar. Sünnetin ilk 30 gün içerisinde yapılmasının faydaları şunlardır:

Bebekte ağrı duyusu ilk 1 ay içinde tam gelişmediği için sünnet uyuşturulmadan yapılabilinir.

Peniste bu dönemde damarlanma çok olmadığı için sünnet sırasında kanama pek olmaz.

Bebeklerde yara iyileşmesi çabuk olduğu için sünnet yarası çabuk iyileşir.

İleri yaşlarda ortaya çıkabilen sünnet derisi darlıklarında acil sünnet gerektirecek durum önlenmiş olur.

Yeni doğanda kişilik gelişmediği için sünnet sonrası psikolojik olumsuz etki önlenmiş olur.

Çocuğun 1-6 yaş arası özellikle 4-5 yaş arası psiko-sosyal gelişme devreleridir. Bu yaşlarda çocukta pipisini kaybetme korkusu vardır. Anneye de bağlılık son derece kuvvetlidir. Bu yaşta yapılacak bir sünnet psikolojik olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle çocukların bu yaşlarda da sünnet edilmemeleri önerilmektedir. Zira bu yaşlarda sünnet olan çocuklar sosyolojik açıdan töre ve törenlerden ayrı kaldığı için ileriki yaşlarda bir eziklik içerisine girebilir.

7 yaşından sonra bu psiko-sosyal devre bir durgunluğa girer ve ergenlik çağına kadar devam eder. Bu yaşlarda yapılacak sünnet, çocuğun psiko-sosyal açıdan gelişmesini sağlayacaktır. Toplumun bir üyesi olduğunu fark edecek, neden sünnet olduğunu anlayacaktır.

Bu nedenlerle sünnetin ya ilk 30 günde veya 7 yaşından sonra yapılması en uygundur.

 

SÜNNETİ KİMLER YAPMALI ?

Sağlıklı bir sünneti uzman doktorun (ürolog – çocuk cerrahı – genel cerrah – plastik cerrah) yapması gerekmektedir. Böylece bir çok sünnet hatasının önüne geçmiş olunur.

Sünnetin bir uzman doktorun yapmasındaki faydalar şunlardır:

Çocukta kan durmaması gibi bir hastalık varsa (Hemofili) bu hastalıktaki yan etkiler verilecek ilaçlar ile önlenir.

Uzman doktor tarafından yapılmışsa hatalı sünnet olasılığı azalır.

Cerrahi aletler hekim nezaretinde çok iyi sterilize edildiği için çocuğun hepatit B, hepatit C kapma olasılığı azalır.

Sünnet derisinin gereği kadar alındığı için penisin ileri yaşlarda büyümesi ve gelişimi normal olur.

Sünnet ağrı giderici ilaçlar altında yapıldığı için çocuk ağrı duymaz.

Sünnet yarası dikildiği için yara iyileşmesi daha çabuk olur.

Köy sünnetçilerinin yapacağı sünnette çocuk ağrı duyacağı için çok huzursuz ve hırçın olur ve zaptedilmesi daha zordur. Bu nedenle çocuğun psikolojisi bozulur.

 

SÜNNET NASIL YAPILMALI ?

Yıllar boyunca sünnet çeşitli şekillerde yapılmıştır. İlk zamanlarda sünnet derisi iki ip ile kıstırılmış ve arada kalan deri kısmı kesilerek uygulanmıştır. Daha sonra ip yerine çeşitli ağaç ve metal kıskaçlar kullanılmıştır. Yahudiler ortası yarık madeni bir levha (Barzel) kullanırken, Osmanlı devrinde her doktor kendi ismi ile anılan kıskaçları kullanmayı tercih etmiştir.

Bugün de cerrahi olarak kullanılabilen değişik şekil ve boyutlarda “çan“ lar ve “klips“ler mevcuttur. Ancak tecrübeli cerrahlar hiç bir özel alet kullanmadan estetik cerrahi sünnet işlemini gerçekleştirmektedir.

SÜNNETİN YAPILIŞ ŞEKLİ

Genel hijenik şartlar hazırlanır. Sünnet olacak çocuğun yaşına göre genel anestezi (Narkoz) veya İntravenöz Sedayon (damardan verilen uyuşturucu ilaç)‘ a ilaveten bölgesel uyuşturma (iğne ile) yapıldıktan sonra penis başına 5-6 mm uzaklığında sünnet derisine bir pens veya kıskaç konulur. Burada pens ağzı içerisine veya kıskacın içerisine penisin baş kısmının girmemesine dikkat edilir. Sonra penisin hemen altından bir bistüri (neşter) ile kesilir. Kanayan damar ağızları bulunup tek tek bağlanır. Kesik olan derinin iki ucu dikiş ile dikilir. En son kesik yaranın üzeri merhem sürülmüş bir bez ile sarılır. Pansuman gerekmez. Dikişlerde kendiliğinden eriyen cinsten olduğu için dikiş almaya da gerek yoktur. Bir haftaya kadar dikişler kendiliğinden kopar ve düşer. Çocuk hemen ayağa kalkabilir. 2-3 saat sonra uyuşturucu iğnenin tesiri geçeceğinden ağrı kesici şurup veya fitil verilebilir.

 

Bizim sünnet için tercih ettiğimiz yöntem; İntravenöz Sedasyon + Lokal Anestezi tekniğidir.

Bu sayede çocukta hiçbir korku ve heyecan kalmadığı gibi genel anestezinin yan etkileri ve ailelere yüklenen vicdani yük azaltılmaktadır. Çocuk aletleri kullanılırken görmediğinden, hekim çok daha huzurlu bir ortamda çalışabilmekte ve sünnet daha estetik olarak sonlanabilmektedir. Kanama kontrolü çok dikkatli bir şekilde yapıldıktan sonra kalan cilt karşılıklı estetik olarak dikilmekte bu sayede de sünnet sonrası pansuman ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Çocuk sünnetten 1 saat sonra yemeğini yiyip her türlü sosyal aktivitesinde bulunabilir. Bebeklerde hemen sünnet sonrasında alt bezi konulabilir. Ebeveyinlerden ricamız 1 hafta süreyle çocuğun bisiklete binmemesi ve penisine darbe alacağı aktivitelerden kaçınması ve denize girmemesidir. Tam yara iyileşmesi yaklaşık 1 haftada bitmektedir.

 

SÜNNET HATALARI

 • Sünneti ehli olmayanlar yapınca sünnet hatalarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. Acele ile yapılan hijyene dikkat edilmeyen sünnetlerde yan etkiler ve hatalar çoktur:
 • Sünnet derisinin az kesilmesi: Çok sık görülür. Estetik bir problem yaratması dışında cildin penis başına yer yer yapışmasına yol açabilir. Önemli bir mahsuru yoktur. Gerekirse 2 ci bir işlem ile fazlalık kesilir.
 • Penis başının (glans) kesilmesi: Dikkatsizlik sonrası oluşur. Tamiri çok güçtür. Tam kesiklerde protezden başka çare yoktur.
 • Penis başı altındaki derinin fazla kesilmesi ile buradaki dış idrar yolununda beraber kesilmesi. Çocuk idrarını penis başı alt yüzünden yapmaya başlar.
 • Kanama: Sık görülür. Tedavide sünnet yarası açılır kanayan damarlar tutulur.
 • Penis kangreni: Sık olmamakla beraber penisin sıkı bağlanması sonucu oluşur.
 • Doğuştan idrar dış deliği penisin alt kısmında olduğu durumlarda (Hypospadias = Yarım Sünnetli Doğma) sünnet yapılmamalıdır. Çünkü bu çocuklara bir ameliyat gerekmektedir. Bu amaliyat ile idrar dış deliği penisin uç kısmına alınır. İşte ameliyat esnasında sünnet derisi kullanılacağı için bu çocuklar sünnet edilmezler. Bunu bilmeyen sünnetçi yanlışlıkla sünnet ederse çocuğun ameliyat başarı şansını kaybettirir.
 • Temizliğe ve hijene dikkat edilmezse iltihaplanma meydana geliri. Cerahat toplar bu da çocukta ateşin yükselmesine sebeb olur. Titreme, bulantı ve kusmalar meydana gelir. Ayrıca hepatit B, hepatit C gibi hastalıklar bulaşabilir.
 • Penis Başı Aşırı Duyarlığı: Sünnetten sonra 3 ay kadar sünnet başında aşırı duyarlılık oluşabilirse de bu zaman içerisinde kaybolur.
 • Sünnet sonrası sıkı bandaja bağlı olarak idrar yapamama durumu olabilir.
 • İdrar deliğinde (mea) darlık meydana gelebilir.