Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

PRP  Ve Ozon Tedavileri

PRP  (PLATELET RICH PLASMA ) 

 

TROMBOSİT bakımından zengin plazma anlamına gelir .

PRP İŞLEMİNDE ; kişiden alınan az miktarda kanın özel bir santrifüj işleminden geçirilerek elde edilen trombosit yönünden zengin kısmının toplanması ve yine aynı kişiye tedavi amaçlı geri verilmesi işlemi yapılmaktadır .

Günümüzde sıklıkla plastik cerrahi , dermatoloji , ortopedi , diş hekimliği , üroloji ve jinekoloji alanlarında  tek başına ya da başka tedavilerin etkinliklerinin arttırılması için onlara ilaveten kullanılmaktadır .

Sıklıkla doku ve kıkırdak yenienmesi , yara izleri veya kırışıklıkların giderilmesi , yüz gençleştirme ve doku yenilenmesinde başarı ile uygulanmaktadır .

 

Vucütta istenilen bölgeye injekte edildiğinde bu trombositler ana işlevleri olan pıhtılaşma fonksiyonlarının yanı sıra doku hasarını gideren en az yedi çeşit büyüme , tamir ve gençleştirme ile ilgili büyüme faktörlerinin oluşumunu tetiklerler. Trombositlerden salınan bu büyüme faktörleri ve thrombin yeni damar oluşumunun yanı sıra o bölgeye akın eden fibroblatlardan yeni kollajen yaptırtır. Böylece o bölgede kanlanma ve destek doku artar ve gençleşme ve dolgunlaşma olur .

 

PRP TEDAVİSİ BİR KÖK HÜCRE TEDAVİSİ DEĞİLDİR !  Ancak kök hücrelerimizide active eden FDA onaylı bir tedavi metodudur.

Kişinin kendi kanı kullanıldığından herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur.

Ağrısızdır . Cerrahi bir işlem değildir . Yaklaşık yarım saat surer. Aynı gün iş başına dönülebilir.

24 saat güneşe çıkmama ve sıcak banyo yapmamakta fayda vardır . Yine bu süreçte ağrı kesici veya anti inflamatuar ilaç kullanılmaması tavsiye edilir.

 

UYGULAMA

Kişiden 2 tüp halinde toplam 18 ml kan alınır . Her bir tüpte 9 ml kan ve 1 ml pıhtılaşma önleyici sıvı olmak üzere toplam 10 cc kan olur. Bu iki tüp santrifüje edilir. Santrifüj işleminden sonra her bir tüpte üstte sarımsı serum ve altta kırmızımsı alan oluşur. Bu iki alan arasında beyazımsı ince bir tabaka meydana gelir . Bu tabaka trombositten zengin kısımdır . yaklaşık 1-2 cc kadardır. Her iki tüpten toplam 2-4 cc trombositten zengin kısım toplanır . ve tek bir tüpe aktarılıp iyice karıştırılıki trombositler eşit dağılsın. Daha sonra bu 4 cc başka bir enjektöre çekilip istenilen bölgeye istenilen dozda enjekte edilir.

 

 

 

 

ÜROLOJİ ve ÜRO JİNEKOLOJİDE PRP UYGULAMALARI

ERKEKLERDE ;

Sertleşme sorunu – penis büyütme – peyronie – erken boşalma – inatçı kronik prostatit

 

KADINLARDA ;

Strese bağlı idrar kaçırmalar – interstitiel sistit – inatçı vajinal infeksiyonlar – vajinal kuruluğun giderilmesi – orgasm olamama – cinsel hazzın arttırılması gibi durumlarda

ANA TEDAVİYE EK  olarak tek başına PRP veya OZONİZE EDİLMİŞ PRP ( ozon la birleştirilmiş PRP ) olarak kullanılabilmektedir

Özellikle ereksiyon problemlerinde ESWT (ED 1000 SES DALGASI ) tedavisine ek olarak PRP tek başına veya Ozonla karıştırlıp yapıldığında tedavi sonuçlarının daha yüksek olmaktadır.

PRP TEDAVİSİ YANLIZCA DOKTORLAR TARAFINDAN UYGULANMASI GEREKEN BİR TEDAVİ ŞEKLİ OLUP ELDE EDLEN KAN SADECE KİŞİNİN KENDİNE YAPILABİLİR. BU KAN BAŞKA KİŞİLERİN TEDAVİSİNDE KULLANILAMAZ !!

 

 

OZON TEDAVİSİ

 

OZON , gökyüzüne rengini veren açık mavi renkli bir gazdır . Ozon 3 tane oksijen atomundan oluşur . ( O3)  Bu molekül dayanıklı bir yapıya sahip olmadığından çok kısa sürede ayrışır ve daha dayanıklı olan oksijen (02 ) e dönüşür. Açığa serbest oksijen radikali çıkar . Bu süreç vucütta istenmeyen mikropların üzerine lökositler hücüm ettiğinde ortaya çıkar. Açığa çıkan serbest oksijen radikalleri mikropların duvar yapısını bozar . Aynı zamanda  mikroskobik inflamasyon odakları oluşturarak vücudun doğal savunma sistemlerini ( interleukin 2 – interferon – tümör nekroze edici faktör ) uyarır. Ozonun parçalanması aynı zamanda mitokondrilerde ATP oluşumunu arttırır . ATP hücre içi metabolisması için enerji sağladığı gibi aynı zamanda da dokudaki oksijenlenmeyide arttırır.

 

Ozon tedavisi genelde bilinen tıbbi tedavilerin tamamlayıcısıdır. Tek başına tedavi olarak düşünülmemelidir

 

Ozonun genel tababette kullanımı :

 

Diabet ve komplikasyonları

Yaşlılığa bağlı problemler

Dolaşım problemleri

Kronik yorgunluk halleri

Sık sık gripal enfeksiyonlara yakalanma

Herpes ( uçuk ) veya HPV ( siğil ) virüslerine yakalanma

İnatçı barsak hastalıkları ( Chron – kolit – fistül _ proktit )

Romatizmal hastalıklar ( artrit – miyalji )

Otoimmun hastalıklar ( multiple skleroz – Lupus )

Diş hekimliği

Onkolojik hastalarda ana tedaviye destek

 

 

ÜROLOJİ de OZON KULLANIMI :

 

Balanit , inatçı kronik prostatit , üretra darlıkları , erektil disfonksiyon        ( sertleşme problemleri ) , erken boşalma , peyronie hastalığı, inatçı interstitiel sistit , inatçı HPV (siğiller ) infeksiyonlarında  Fournier gangreni , ürolojik kanserli hastalarda kemoterapi ve radyoterapiye destek olacak şekilde

Ozon tek başına veya PRP tedavisiyle kombine edilerek kullanılabilmektedir

 

Ozon yukarıda açıkladığımız mekanizmalarla  vucüdün doğal antioksidan mekanizmalarını harekete geçirerek özellikle rahatsız olan bölgelere kan dolaşımını arttırdığı gibi kanın oksijen taşıma kapasitesinide arttırır. Bağışıklık sisteminide uyararak bakterilere , mantarlara ve virüslere karşı öldürücü bir etki oluşturur. Lokal dezenfektan etkisiyle de yara temizliği de sağlar . Bu etkisiyle özellikle diabetik ayak yaralarının tedavisinde  sıklıkla kullanılabilmektedir.

 

Ozon vucüda verildiğinde hızlı ( hidrojen peroksit  H2O2 ) ve geç      ( lipid peroksitler )  etki mekanizmaları ile faydalı olur.

 

OZON TEDAVİSİNİN ETKİLERİ

 • Bağışıklı sistemini aktive eder.
 • Bağışıklı sistemini düzenler .
 • Hücre içi enzimleri aktive edip enerji üretimini arttırır.
 • Kanın akışkanlığını arttırır.
 • Eritositlerden dokulara oksijenin daha kolay geçmesini sağlar
 • Yara iyileştirici
 • Dezenfektan
 • Bakteri , virüs ve mantarlara karşı öldürücü etkiye sahiptir.
 • Vücuttaki doğal ağrı kesicilerin salınımını arttırarak ağrı kesici özellik gösterir.
 • Kanser hastalarında kemoterapi ve radyoterapinin kanser hücreleri üzerindeki etkinliğini arttırır.
 • ATP üretimin arttırarak ve hücre içi metabolizmayı düzenleyerek yaşlanmayı önlediği gibi vücudun daha dinç ve dinamik olmasını sağlar .
 • Mutluluk hormonu gibi davranıp uykunun düzenlemesinde yardımcı olur.

 

 

OZON UYGULAMA YÖNTEMLERİ

 

 1. Major otohemoterapi
 2. Minör otohemoterapi
 3. Rektal – vajinal – mesane içi uygulamalar
 4. Açık yaralar üzerine uygulama
 5. Diş hekimliğinde ozonlanmış su uygulaması
 6. Cilt uygulamaları için ozonlanmış yağ
 7. Ortopedik hastalıklarda ; intra artiküler ( eklem içi ) veya intervertebral ( omur aralıklarına ) uygulamalar
 8. Prostat içi
 9. Gıda Dezenfeksyonu

 

 

.

 

Major Otohemoterapi

 

Yetişkin bir hastadan kilosuna göre 100- 150 ml kan alınarak işleme başlanır. Daha sonra hastalığının cinsi ve ağırlığına göre hekimin uygun göreceği konsantrasyonda ozonla karıştırılarak tekrar kişiye geri gönderilir. Bu yöntem ozon tedavisinin en önemli komponentidir . Bu yöntem vücudun ana immun sistemlerini aktive eder.

 

Minör Otohemoterapi

 

Hastadan yaklaşık 10 ml kan alınır ve yine bellik konsantrasyonda ozonla karıştırıldıktan sonra kişiye kas içi olarak uygulanır . Kola ya da kaba ete yapılabilir. Bu yöntem majör uygulamanın destekçisidir. Immun sistemi daha da güçlendirir.

 

 

 

Ozon tedavisi mutlaka bu konuda eğitim almış hekimlerce ve sağlık bakanlığınca onaylı cihazlar ,  uygun şekilde sterilize edilmiş keza ozona dayanıklı materyalden yapılmış malzemeler kullanılarak uygulanmalıdır.