Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hakkımda

1961 yılında İstanbul’da doğan Leon Saporta, 1984 yılında İstanbul Tıp Fakültesini 4. lükle bitirdi. 1991 yılıda Üroloji uzmanı olan Dr. Saporta eğitimini geliştirmek amacıyla ve üro-onkoloji, endoskopik cerrahi ve jinekolojik üroloji alanlarında bilimsel araştırmalara katılmak üzere İsrail, İngiltere, Bulgaristan ve Amerika’da bulundu. Bu ortak çalışmaların sonuçları uluslararası kabul görmüş tıp dergilerinde yayınlandı.

İhtisas tezi olan “Cüzzamlı hastalardaki testis tutulumu“ çalışması dünya literatürüne yaptığı katkılarından dolayı İngiltere ve Türkiye’de TUBİTAK tarafından ödüllendirildi. Yine doçentliğe hazırlanırken yapmış olduğu endoskopik taş tedavi çalışmaları TÜBİTAK tarafından tekrar ödüllendirildi.

1996 yılında Doçentliğe hak kazanan Leon Saporta daha sonra 2001 yılında profesörlüğe yükseltildi ve Maltepe Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim dalını kurdu. 2005 yılına kadar üniversitedeki akademik kariyerine bölüm başkanı olarak devam eden Prof. Dr. Leon Saporta üniversite yönetim kurulu ve fakülte kurullarında yer aldı, yurt içi ve yurt dışında çeşitli kongre ve kurslarda oturum başkanlığı yaptı.

Prof. Dr. Leon Saporta‘nın 15’i yabancı 40‘ı ulusal dergilerde olmak üzere 55 basılı yayını, 25‘i yabancı ve 59’u ulusal kongrelerde olmak üzere toplam 84 bildirisi mevcuttur. Ayrıca görsel ve yazılı medyada ürolojiyle ilgili muhtelif makaleleri ve programları yayınlanmıştır.

Halen serbest ürolog olarak çalışan Prof. Dr. Leon Saporta değişik hastanelerde misafir öğretim üyesi olarak konsültasyonlarda ve operasyonlarda meslekdaşlarıyla işbirliği içinde meslek yaşamını sürdürmektedir.

İngilizce, İbranice ve İspanyolca bilen Prof. Dr. Leon Saporta’nın mesleki ilgi alanları; Endo-üroloji, Jinekolojik Üroloji ve özellikle Greenlight Laser Prostat ameliyatlarıdır.

Amerikan Üroloji ile Avrupa Üroloji dernekleri üyesi olan Saporta Türkiye’de de Türk Üroloji, Endoüroloji, Çocuk Ürolojisi, Androloji Üroonkoloji ve Jinekolojik Üroloji derneklerinin aktif üyesidir.

DOĞUM YERİ VE TARİHİ
İSTANBUL, 1961

EĞİTİM
1978 – 1984: İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ (4.’ lükle ve Pekiyi Derece ile)

MESLEK TECRÜBESİ
2001-2005: MALTEPE TIP FAKÜLTESİ ÜROLOJİ ANABİLİM DALI BAŞKANLIĞI
1987 – 2001: ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ İHTİSAS VE BAŞASİSTANLIK
1984 – 1986: KAHRAMANMARAŞ’ TA 2 YIL MECBURİ HİZMET

ÖZEL KURSLAR VE İMTAHANLAR
2005: UYGULAMALI LAPAROSKOPİ, GATA, ANKARA
2003: TÜP BEBEK HAZIRLAMA, İSTANBUL
2002: PERKÜTAN RENAL CERRAHİ, İSTANBUL
2001: PROFESÖRLÜK
1997: MARMARA ÜNİVERSİTESİ HASTANE İŞLETMECİLİĞİ SERTİFİKASI
1996: DOÇENTLİK
1995: AVRUPA ÜROLOJİ BİRLİĞİ ÜRETRA CERRAHİSİ, İSRAİL
1993: HILLEL YAFFE MEDICAL CENTER, ENDOÜROLOJİ ve JİNEKOLOJİK ÜROLOJİ, İSRAİL
1991: HILLEL YAFFE MEDICAL CENTER ENDOÜROLOJİ, RAMAT MARPE HOSPITAL, ESWL, İSRAİL
1983: NEW-YORK, LONG ISLAND JEWISH MEDICAL CENTER, DAHİLİYE, AMERİKA
1981: JERUSALEM, HADASSAH TIP FAKÜLTESİ, DAHİLİYE, İSRAİL

YAYINLAR
15‘i YABANCI, 40′ ı ULUSAL DERGİLERDE OLMAK ÜZERE;
TOPLAM 55 ADET BASILI YAYIN
25’i ULUSLARARASI, 59’u ULUSAL KONGRELERDE OLMAK ÜZERE;
TOPLAM 84 ADET BİLDİRİ

YABANCI LİSANLAR
İNGİLİZCE ve İBRANİCE (iyi derecede), İSPANYOLCA (orta derecede)

İLGİ ALANLARI
ENDOÜROLOJİ, JİNEKOLOJİK ÜROLOJİ ve özellikle GREENLIGHT LASER PROSTAT operasyonları

BİLİMSEL DERNEK ÜYELİKLERİ
AMERICAN UROLOGIC ASSOCIATION, EUROPEAN UROLOGIC ASSOCIATION TÜRK ÜROLOJİ DERNEĞİ, ENDOÜROLOJİ DERNEĞİ, ÇOCUK ÜROLOJİSİ DERNEĞİ, ANDROLOJİ DERNEĞİ, JİNEKOLOJİK ÜROLOJİ DERNEĞİ ÜROONKOLOJİ DERNEĞİ