Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Penis Hastalıkları

FİMOZİS NEDİR?NE GİBİ ŞİKAYETLERE YOL AÇAR?TEDAVİSİ NEDİR?

Sünnet derisinin uç kısmı çok dardır .Toplu iğne başı kadar bir açıklık vardır. Derinin iç yüzeyi penisin baş kısmına yapışıktır. Deri başın gerisine çekilemez. Ya doğuştan olur veya daha sonra iltihabi bir olaydan sonra gelişir.
Şayet çok darsa hasta idrar yapamaz. Hatta idrar deri altında toplanması ile sünnet derisi balon gibi şişer. İdrar damlalar halinde akar. Tedavi edilmezse idrarın tahrişi sonunda iltihap gelişir ve bu iltihap penis baş bölgesinde yaralara neden olur. Tedavisi  sünnettir.

PARAFİMOZİS NEDİR? NE GİBİ ŞİKAYETLERE YOL AÇAR?TEDAVİSİ NEDİR?

Sünnet derisi penis baş kısmının gerisine çekilmesi ile tekrar öne gelememesidir. Genellikle sünnet derisinin darlıklarında oluşur. Çocuk veya anne babası tarafından temizlik amacı ile deri geriye çekilir, daha sonra deri burada şişer ve kızarır, penis başını boğar.
Tedavide şayet erken devreyse deri öne çekilmeye çalışılır. Fakat geç kalmışsa sünnetten başka çare yoktur.

PENİS YARALANMALARI , PENİS FRAKTÜRLERİ NASIL OLUŞUR?

Penis oynak bir organ olduğundan darbelere karşı kendini korur. Tamamen kopma kazalardan sonra veya kasti olarak (kıskançlık ve intikam nedeni ile) kesilmesinden sonra oluşur.
Darbelerde penise kan oturur.

Penis kırılmaları ise sertleşmiş haldeki penisin ani ve sert bir şekilde bükülmesi sonucu meydana gelir. Sertleşme problemlerine meydan vermemek için erken tedavi önemlidir.

BALANOPOSTİT (PENİS İLTİHAPLARI )  NEDİR?

Çocuklarda darlık nedeni ile büyüklerde ise temizliğe riayet etmemeden ileri gelir. Sünnet derisinin ve/veya penis başının iltihabı şeklinde olur.

PEYRONİE HASTALIĞI TANIMI NEDİR?

Penisin cildinin altında yer alan tunik dokusu içerisinde plak şeklinde bağ dokusunun oluşmasıdır. Sebebi belli değildir. Romatizmal veya otoimmun bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Genellikle 40 yaşından sonra görülür. Penis sırtında veya her iki yan tarafında olabilir. Nerede olursa sertleşmiş penis aksi istikamette bükülmüş olarak durur. Geç dönemde ağrı vardır. Bazen birleşme mümkün olmaz. Elle muayenede bu plakları sert kitleler halinde hissetmek mümkündür.
Zararsız bie hastalık olmasına rağmen hastanın şikayeti varsa tedavi edilmelidir.

PEYRONİE HASTALIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tedavi : Gerçek tedavisi belli değildir. İlk 6 ayda hastalık stabilize olur. Bu bakımdan ciddi bir tedavi yapmadan önce 6 ay beklemekte ve bu süre zarfında faydası olduğu kesin ispatlanmamış olan E vitamini , Potaba ( potasyum paraamino benzoat ) , Tamoksifen ve kolşisin gibi ilaçları kullanımı ve veya  plağın içerisine kireç giderici ilaçların( verepamil , interferon , kollanejazlar  ve kortizon benzeri ilaçlar )  injeksiyonu yapılabilir. Bugün çok ağrılı olan bu enjeksiyonların yerine doğru akım kullanılarak bazı ilaçların penis üzerinden cilt kanalıyla plağa işlemesini sağlayan özel aletler geliştirilmiş ve başarılı sonuçları bildirilmiştir.

Gecikmiş vakalarda ameliyat yapılmalıdır. Değişik ameliyat teknikleri mevcuttur.

Ana amaç penisin boyunu çok kısaltmadan ve sertleşme fonksiyonlarını koruyarak kozmetik olarak düzgün görünümlü bir penis yapmaktır.

PRİAPİZM NEDİR? OLUŞMASINDAKİ ETMENLER NELERDİR?

Penisin kendiliğinden ağrılı sertleşmesi:
Penisin seksüel istek duymaksızın uzun süreli sertleşmesi veya orgasm sonrası bile sertiğin yitirilmemesi hali olarak tanımlanabilir.

Uzamış sertleşme ( ereksiyon ) ‘den ayırımı için 6 saatten fazla süren ereksiyon hali olması gerekmektedir.

En sık 5 ile 10 yaş arasında ve 20 ile 50 yaş arasında görülür.

Gençlerde görüldüğünde sebep genellikle bir kan hastalığı olan “ orak hücreli anemi “ veya bazı habis hastalıklardır .

Yaşlılarda ise sebep genellikle “ idiopatik “ ( bilinmeyen bulunamayan ) tir.

Özel bir hali de sertleşme sorununu gidermede veya problemi araştırmada kullanılan ve suni sertleşme yapan ilaçların ( papaverin gibi ) penis içine enjeksiyonunun bir komplikasyonu olarak gelişebilir.

Bunun dışında “ genital bölgenin travmaları sonrasında “ veya “ antidepresan ve bazı anti psikotik “ ilaçların kullanımından sonra da görülebilir

 

PRİAPİZM TEDAVİSİ NASIL YAPILMAKTADIR?

İlk 12 saat içinde penisin sertleşme organlarında “ cavernöz cisimciklerinde “ harabiyet başlar , 48 saat sonrasında penis yumuşayıp  normal haline dönse bile sonunda iktidarsızlık ( empotans ) meydana gelir. Bu yüzden  ilk 12 saatte acil müdahale gerekir.
Tedavide enjektör ile pıhtılaşmış kan boşaltılır.Kavernöz cisimciklerin içi serumla yıkanır . yetmezse ; Pıhtıyı giderecek ilaçlar penis içine verilir. Spinal anestezi denenebilir. Yine yetmezse bazı özel ameliyat teknikleriyle kavernöz cisimciklerin içi boşaltılır.