Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Orşit – Epididimorşit

BELİRTİLERİ

Skrotumda (torbalarda) ağrı; genellikle skrotumun sadece tek tarafında şişlik; Skrotumda bir ağırlık hissi. Orşit, testislerin, Epididimit ise epididimin iltihaplanmasıdır. Genellikle ikisi beraber gelişir. Orşitin en çok görülen sebebi muhtemel kabakulaktır. Ancak, prostat veya epididim enfeksiyonlarına da bağlı olabilir. Orşit pek sık görülmeyen birçok hastalığın yan etkileri arasında olabilir.

TEDAVİ

Bakteri enfeksiyonları ile birlikte ortaya çıkan orşit, genellikle 1-2 hafta sürecek antibiyotiklerle ve ağrı kesicilerle tedavi edilir. Ancak kabakulak gibi viral (virüslerin neden olduğu) enfeksiyonlarla birlikte olduğu zaman sadece istirahat etmek ve ağrı kesici ilaçlar almak gibi geleneksel yollar izlenir.

EPİDİDİMORŞİT NEDENLERİ NELERDİR?

Enfeksiyonlar en önemli etkenidir.

Kabakulak geçiren çocukların %20’sinde etken virüs kan yolu ile testise yerleşebilmektedir.

Bakteriyel enfeksiyon: Üriner enfeksiyon, vas deferens yolu ile bazı durumlarda testise gelip yerleşebilmektedir.

Prostat ve üretral enfeksiyonlar vas deferens yolu ile testise yerleşebilir. Seks yolu ile bulaşan enfeksiyonlar Chlamidya ve Gonore en sık etkendir.

Prostat ve üretra operasyonları sonucu da yeterli antibiyotik tedavisi uygulanmadığında mikroorganizmaların testise yerleşmesi mümkün olabilmektedir.

Vücut içerisinde bazı mikroplar örneğin tüberküloz basili nadir de olsa kan yolu ile testise gelip yerleşebilmektedir.

Tedavi, etkene göre yapılmalıdır. Viral kaynaklıysa; istirahat ve ağrı kesiciler, bakteriyel kaynaklıysa uygun antibiotik ve yukarıda sayılanlar yapılmalıdır. Tüberküloza bağlı bir enfeksiyonda ise verem hastalığına özgün tedaviler kullanılmalıdır.