Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hakkımda

1961 yılında İstanbul’da doğan Leon Saporta, 1984 yılında İstanbul Tıp Fakültesini 4. lükle bitirdi. 1991 yılıda Üroloji uzmanı olan Dr. Saporta eğitimini geliştirmek amacıyla ve üro-onkoloji, endoskopik cerrahi ve jinekolojik üroloji alanlarında bilimsel araştırmalara katılmak üzere İsrail, İngiltere, Bulgaristan ve Amerika’da bulundu. Bu ortak çalışmaların sonuçları uluslararası kabul görmüş tıp dergilerinde yayınlandı.

İhtisas tezi olan “Cüzzamlı hastalardaki testis tutulumu“ çalışması dünya literatürüne yaptığı katkılarından dolayı İngiltere ve Türkiye’de TUBİTAK tarafından ödüllendirildi. Yine doçentliğe hazırlanırken yapmış olduğu endoskopik taş tedavi çalışmaları TÜBİTAK tarafından tekrar ödüllendirildi.

1996 yılında Doçentliğe hak kazanan Leon Saporta daha sonra 2001 yılında profesörlüğe yükseltildi ve Maltepe Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim dalını kurdu. 2005 yılına kadar üniversitedeki akademik kariyerine bölüm başkanı olarak devam eden Prof. Dr. Leon Saporta üniversite yönetim kurulu ve fakülte kurullarında yer aldı, yurt içi ve yurt dışında çeşitli kongre ve kurslarda oturum başkanlığı yaptı.

Prof. Dr. Leon Saporta‘nın 15’i yabancı 40‘ı ulusal dergilerde olmak üzere 55 basılı yayını, 25‘i yabancı ve 59’u ulusal kongrelerde olmak üzere toplam 84 bildirisi mevcuttur. Ayrıca görsel ve yazılı medyada ürolojiyle ilgili muhtelif makaleleri ve programları yayınlanmıştır.

Halen serbest ürolog olarak çalışan Prof. Dr. Leon Saporta değişik hastanelerde misafir öğretim üyesi olarak konsültasyonlarda ve operasyonlarda meslekdaşlarıyla işbirliği içinde meslek yaşamını sürdürmektedir.

İngilizce, İbranice ve İspanyolca bilen Prof. Dr. Leon Saporta’nın mesleki ilgi alanları; Endo-üroloji, Jinekolojik Üroloji ve özellikle Greenlight Laser Prostat ameliyatlarıdır.

Amerikan Üroloji ile Avrupa Üroloji dernekleri üyesi olan Saporta Türkiye’de de Türk Üroloji, Endoüroloji, Çocuk Ürolojisi, Androloji Üroonkoloji ve Jinekolojik Üroloji derneklerinin aktif üyesidir.